صفحه آغازين تماس با ما   English
درباره استان

فيروزكوه

شهرستان فيروزكوه در منتهي اليه شمال شرقي استان تهران و در طول جغرافيايي 52:46 و عرض جغرافيايي 35:28 واقع شده‌است . اين شهرستان از شمال و شرق به استان مازندران ، از جنوب و جنوب شرقي به استان سمنان و از غرب به شهرستان دماوند محدود مي‌گردد. ناهمواريهاي فيروزكوه : اين شهرستان بر روي بخشي از سلسله جبال البرز مركزي قرار گرفته‌است و به همين خاطر داراي ناهمواريهاي بسياري است. قلل مرتفعي همچون ميشينه مرگ لزور (4076 متر) همچون ديواري اين شهرستان را از مناطق شمالي كشور جدا مي‌كند كه در بين اين قلل سرشاخه‌هاي رود خانه حبله رود جاري است . ساير كوههاي منطقه عبارتند از كوه پل در (2689) در شرق فيروزكوه ،كوه نواس(2829) در جنوب شرق فيروزكوه ، كوه تپه مراد (3219) در شمال غربي فيروزكوه
حيات وحش شهرستان فيروزكوه
شهرستان فيروزكوه به دليل شرايط توپو گرافي و آب و هوايي يكي از مناطق بكر استان است و از زيستگاههاي مهم حيات وحش و شكارگاههاي استان به شمار مي‌آيدو انواع وحوش و مناطق طبيعي ،چراگاهها و چمنزارهاي وسيع از توانمندي‌هاي ويژه استان استو منطقه شكار ممنوعه كاوه ده با 174000 هكتار وسعت داراي پوشش گياهي متنوع و غني است كه انواع وحوش و از جمله قوچ و ميش ،كل و بز ، آهو و گراز ،پلنگ ، روباه ،خرس ، خرگوش ،انواع پرندگان و خزندگان را در خود جاي داده‌است كه بصورت گله‌هاي بزرگ در منطقه زندگي مي‌كنند.

منطقه شكار ممنوع گاوده:

اين منطقه با مساحت 400 هزار هكتار در شرق شهرستان فيروزكوه قرار گرفته‌است ، و در آن انواع حيات وحش از جمله پستانداران ،پرندگان و خزندگان مي‌توان ديد. پوشش گياهي عمده آن شامل گونه‌هاي گياهي ارس، پسته وحشي ، بادام وحشي، بيد،گردو ،زرشك ، باريجه، آويشن،شقايق، كاكوتي ، گلپر كلاه مير حسن، آتريپلكس، زنبق وحشي و انواع گندميان است. گونه‌هاي غالب جانوري اين زيستگاه عبارتند از: قوچ و ميش، كل و بز، آهو ، پلنگ ، كراز ، گرگ ، روباه ، شغال ، كاراكل ، گربه وحشي ، جغد ، جوجه تيغي،كبك، تيهور ، ساركپه ، دليچه ، دال ، پرندگان شكاري ، افعي دماوندي، افعي شاخدار، گرزه مار، افعي اره‌اي، لاك پشت مهميزدار، بزمچه و آگاما در محدوده‌هاي شكار ممنوع و پناهگاه حيات وحش داخل آن اقدامات حمايتي به عمل مي‌آيد. تا مجموعه حيات وحش با توجه به حداقل فضاي مناسب ، براي فراهم شدن امكانات زيستي و زاد و ولد طبيعي بتوانند در اين مناطق از خطرات انساني و غيرطبيعي در امان باشند.

تنگه واشي مهمترين جاذبه توريستي فيروزكوه

تنگه واشي مكاني با جاذبه‌هاي گردشگري است كه در حدود 15 كيلومتري شمال غربي شهرستان فيروزكوه قرار گرفته و با داشتن آب و هواي مناسب در تابستان‌ها، ميزبان جمعيت كثيري از مسافران و گردشگران مي‌باشد. شايد يكي از جذابترين بخش‌هاي سفر به تنگه واشي حركت در رودخانه‌اي است كه در بين يك دره سنگي قرار دارد. با توجه به نزديكي تنگه واشي به شهر تهران، امكان مسافرت يك روزه به اين منطقه وجود دارد و بخصوص در تابستان هزاران نفر از ساكنين استان تهران و ديگر استان‌هاي اطراف به اين منطقه مسافرت مي‌كنند. در سال‌هاي اخير، بسياري از موسسه‌هاي توريستي، اقدام به برگزاري تورهاي گوناگوني در اين منطقه نموده‌اند كه همين امر باعث افزايش شهرت و معروفيت اين منطقه شده‌است.

آثار باستاني تنگه واشي

تنگه واشي علاوه بر طبيعت زيبا، داراي آثار باستاني نيز مي‌باشد. يكي از سه كتبيه معروف دوره قاجار در اين تنگه واقع شده‌است. دو كتبيه ديگر در چشمه علي شهر ري و تونل وانا در جاده هراز واقع شده‌اند. هر سه اين كتيبه‌ها به دستور فتحعلي شاه قاجار حكاكي شده‌است. فتحعلي شاه كه دوران پيش از پادشاهي خويش را در شيراز گذرانده بود، با ديدن نقش برجسته‌هاي آن ديار، سه نفر به نامهاي حجارباشي، نقاش باشي و معمارباشي را مسئول ساخت اين سه كتبيه در تهران كرد. كتيبه واقع در تنگه واشي داراي ابعاد شش در هفت متر است كه وقايع زمان فتحعلي شاه دور تا دور كتيبه روايت شده‌است. بزرگ‌ترين نقش برجسته اين كتيبه‌ها، نقش شكارگاه با تصوير اسب، نيزه و شكارهايش است كه در اطراف آن مي‌توان عباس ميرزا، علي قلي ميرزا و علي نقي ميرزا پسران فتحعلي شاه و همچنين نوادگانش را در حال شكار ديد. اين كتيبه كه حدودا 185 ساله‌است به گونه‌اي در دل كوه حك شده كه از بارش باران و تابش آفتاب در امان بوده‌است اما صنعت گردشگري به آن آسيب وارد نموده‌است.
 
ناوبر